2025. május 16., péntek

Milyen ütemben növekednek a nyárfák?

 

Ismered a Váci Révnél a nagy nyárfát? - kérdezte egy barátom. Kigyulladt ugyan valami pislákoló fény az agyamban, de nem tudtam  felidézni a látványt , így szombat délután elindultam Tahitótfaluba, úgyis rég jártam arrafelé.  Hát persze, Baranyai Laci egyik fája, ezzel indult ott a történet. Beugrott az is, hogy 2016- ban, amikor rendszeresen látogattam a Szentendrei-szigetet, olyan durván csonkolták, hogy nem sok esély látszott a felépülésére.
Ezzel szemben most egy életerős, nagy koronát növesztett fát találtam, jelentős - kereken 800 cm-es - törzsátmérővel. A Dendrománián 760 cm-rel szerepel 2011-ből. A 40 cm-es törzsgyarapodás a csonkolást is figyelembe véve szép teljesítmény.

A következő élmény mellbevágó volt. Újfent Baranyai Laci találatáról van szó, ezúttal egy remek szürke nyárról a közelben, de már a galériaerdőben, egy felhagyott, rozsdásodó vízkút közelében. Nos, ezt a kifejezetten terpeszes példányt 732 cm-rel tette fel Gyuri a listára, szintén 2011-ben.

Amitől leesett az állam, hogy mell magasságnál feljebb mérve is 840 cm (!) lett az eredmény, de ha megpróbáltam a 130 cm-t erőltetni, 900 cm fölé szaladt a centi, amíg a gyökértalp kerülete 13,5 m. Sajnos a fotó nem jó, de érzékelteti a roppant méretet és az arányokat.

És hogy ne teljen el nap új fa nélkül, egy 690 cm-es nyár a közelben.

Búcsúzásképpen ízelítő a közli mocsárréten virító nyári tőzikéből. A legszebb virágzásban van.

Vasárnap a III. kerületi Mocsáros-dűlővel kezdtem a programot. Ez a durván egy négyzetkilométeres terület most védelem alatt áll. Az ültetett nyárast változatos fafajokból álló erdővé alakítják. Füzes facsoportok, vízfolyások, mocsárrétek tagolják a helyszínt, de állattartás is folyik itt. Maga a táj nyugalmat, harmóniát sugároz, jó ide kijönni. Vannak nagyobbacska fák, számunkra jelentős egyedet viszont csak egyet találtam, nagyjából a terület közepén. Ez a fa egy idős, de aránylag jó állapotú szürke nyár.

Törzskörmérete 570 cm, oldalán hatalmas sárga gévagomba-telepekkel. A borostyán mennyisége még tűrhető, az összképet egyelőre nem befolyásolja hátrányosan.

Egy gyakori, de szép növény a káposztafélék rokonsági körébe tatozó szümcső (Bunias orientalis). Ehető, sőt gyógyhatást is tulajdonítanak neki.

Búcsúzzunk a Mocsárostól egy látványos virág, a fodros gólyaorr (Geranium phaeum) képével.

Bár már későre járt, gondoltam belefér még egy kisoroszi villámlátogatás. Odafelé el-elcsábultam a Duna felé vezető földutakon. Egyik ilyen portyázáskor futottam bele a korcs nőszirom (Iris spuria) egy szép állományába. Sajnos a színe kissé a kék irányába ment el, a szirom valójában halványlila.

Közelebbről.

De nézzük a főcélt, egy impozáns kettős nyárat, melyet 2016-ban találtam, és amelyet Gyuri ebben az évben hitelesített (akkor 800 cm-es volt). A jelenlegi méret 832 cm, vagyis 9 év alatt 32 cm-es növekedés - ha helyesen mértem.

És még egy fa Kisorosziból, egy vénic szil, mely szintén fenn van a Dendrománián. 2016-ban 426 cm-es volt, most én 465 cm-t mértem, de a sok borostyán miatt reálisabb a 456 cm, így durván 30 cm-es gyarapodás tartható reálisnak. Gyuri 2016-os fotóján látható, hogy akkor a fa még egyáltalán nem volt borostyános.

Következzen a búcsú a tájtól a Duna-parton valahol Kisoroszi és Tahitótfalu között.